Středočeský kraj nejspíš ovládne ČSSD s komunisty

mapka - Středočeský kraj

Přestože ČSSD oproti předchozím volbám do krajského zastupitelstva (viz tehdejší článek) ztratila šest zastupitelů, s celkovými 20 mandáty je nejsilnější stranou, o jeden mandát před KSČM. Největší propad zaznamenala ODS. Na pravé straně politického spektra to ale ve Středočeském kraji zachraňovala TOP 09, která vytvořila spolu se Starosty pro Středočeský kraj společnou kandidátku a získali deset zastupitelů. Voliči ve Středočeském kraji tak letos vybírali především ze zavedených stran a žádná jiná kandidátka nepřekonala potřebnou pětiprocentní hranici. Uskupení, která nezískala žádný mandát, přitom letos zaujala 27,61 procent voličů, ve volbách v roce 2008 to bylo pouze 12,48 procenta.

K volbám se ve Středočeském kraji dostavilo 366 816 voličů (36,45 % z celkových 1 006 408), celorepublikově se do krajských voleb zapojilo 36,88 % voličů.

ČSSD s KSČM mají společně 39 zastupitelů z celkových 65 a s 60 procentní většinou tak mohou kraji pohodlně vládnout.

Výsledky voleb do zastupitelstva Středočeského kraje (zisky mandátů)

strana 2008 +/- 2012
Česká strana sociálně demokratická
26 -6 20
Komunistická strana Čech a Moravy
10 +9 19
Občanská demokratická strana
25 -9 16
TOP 09 a Starostové pro Středočeský kraj
0 +10 10

Oficiální výsledky krajských voleb ve Středočeském kraji naleznete na webu Českého statistického úřadu.

Na volebním serveru ČSÚ si také můžete prohlédnout výsledky předchozích voleb a najdete tam celou řadu dalších údajů.

Krajské volby budou ve dnech 12 a 13/10/12

krajské volbyStředočeský kraj má celkem 65 zastupitelů. O tato místa se v letošních volbách, které se uskuteční v pátek a sobotu 12-13/10/12, utká celkem 1204 kandidátů rozdělených na 22 kandidátních listinách různých stran a uskupení.

Volby jsou mimořádně důležité, protože Středočeský kraj hospodaří nejen se svými prostředky (příjmy pro rok 2012 podle rozpočtu přesahují 15,5 miliardy korun), ale podílí se i na rozdělování peněz z Evropských fondů. Současný způsob financování měst a obcí přitom prakticky znemožňuje realizovat větší investiční akce (například výstavba silnic, škol, rekonstrukce nemovitostí…) bez využití podpor kraje. Kraj mimo jiné určuje i kvalitu hromadné dopravy na svém území. Je toho však více.

Read more

Mělník má svou první senátorku

nová senátorka okresu Mělník: Veronika Vrecionová (ODS)Ve druhém kole senátních voleb zvítězila v okrese Mělník kandidátka ODS Veronika Vrecionová, když získala 14 497 hlasů (55,83 procenta). Milan Němec z ČSSD získal 12 682 hlasů (44,16 procenta). Veronika Vrecionová je tak první ženou – senátorkou – za okres Mělník. Před ní byl v senátu Jiří Nedoma a vůbec prvním senátorem byl v letech 1996-2004 Jaroslav Horák – všichni členové ODS.

K volbám dorazilo v druhém kole 28 797 lidí, takže se jich zúčastnilo pouze 24,43 procenta oprávněných voličů, což je oproti prvnímu kolu (43,73 procenta) výrazně méně.

Kompletní výsledky hlasování za celý okres Mělník najdete na serveru volby Českého statistického úřadu.

Jak jsme volili v prvním kole senátních voleb?

ilustrace: Mělník - zámekV prvním kole senátních voleb voliči v okrese Mělník svého senátora, který by nahradil Jiřího Nedomu z ODS, nevybrali. Žádný z kandidátů totiž nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Na serveru Volby Českého statistického úřadu (ČSÚ) se můžete podívat, jak v těchto volbách volily jednotlivé obce a města.

V druhém kole už se bude vybírat pouze ze dvou kandidátů, kteří v prvním získali největší počet hlasů:

  • Vrecionová Veronika Ing., 45, ODS, členka ODS, starostka, Přezletice – získala 14 497 hlasů – 30,69 %
  • Němec Milan PaedDr., 54, ČSSD, člen ČSSD, Radní Stř. kraje, Ředitel ZŠ Měl, Mělník – získal 12 042 hlasů – 25,49 %

Rozhodovat o senátorovi za okres Mělník se tak bude v pátek 22/10/10 od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu 23/10/10 od 8.00 do 14.00 hodin.

Read more

Mělník hledá náhradu za senátora Jiřího Nedomu

Jiří Nedoma, člen ODS, jako senátor za okres Mělník letos odchází, neboť v primárních volbách ODS ve svém volebním obvodě skončil až třetí. Po šesti letech jej tak vystřídá někdo ze šestice kandidátů (z oficiálního seznamu ČSÚ):

  1. Nováková Nina Mgr., 56 let, TOP+STAN, členka TOP 09, středoškolský pedagog, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
  2. Holík Libor, 66, VV, nez polit. přísl., starosta obce, Panenské Břežany
  3. Němec Milan PaedDr., 54, ČSSD, člen ČSSD, Radní Stř. kraje, Ředitel ZŠ Měl, Mělník
  4. Fialová Jiřina, 60, KSČM, členka KSČM, předsedkyně Zdravot.výboru, Vraňany
  5. Hannig Petr Mgr., 64, Suveren., člen Suveren., hudební skladatel, předseda str
  6. Vrecionová Veronika Ing., 45, ODS, členka ODS, starostka, Přezletice

Než se pro nějakého z kandidátů rozhodnete, zvažte za jakou stranu kandiduje, neboť k naplňování jejího programu bude přispívat. Kromě stranického hlediska ale koukněte i na aktivity konkrétních osob, o nichž uvažujete jako o svých zástupcích. Stačí jednoduše zadat jejich jména do vyhledávačů. Můžete tak snadno zjistit,  jak pracují a jak se o svůj region a státní politiku zajímají.

Princip senátních voleb je jednoduchý: Pokud některý z kandidátů získá už v prvním kole voleb nadpoloviční většinu hlasů, je zvolen. Jinak postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů a v něm je zvolen ten, který získá nadpoloviční většinu hlasů.

Dobře zvažte, koho volit. Rozhodujete o své obci!

Ve dnech 15-16/10/10 proběhnou komunální volby, ve kterých si vybíráme členy zastupitelstev obcí a měst na čtyři roky. Dobře zvažte, koho zvolíte. Jde o budoucnost vaší obce či města. Zastupitelé rozhodují o investicích i běžném hospodaření. Zpravidla kandidují všichni současní zastupitelé a obvykle je doplňují i další kandidáti. A svou práci nedělají zastupitelé zadarmo (o odměňování zastupitelů jsme psali).

Snažte se zjistit maximum informací o motivaci i cílech kandidátů. U současných zastupitelů je situace jednodušší – vidíte, co v uplynulém období dokázali/nedokázali, a podle toho se můžete rozhodnout, zda jim svou důvěru opět dáte, či zda raději zvolíte někoho jiného. U nových je situace složitější. Ne všude připravili kandidáti nějaký volební program. Pokládejte proto kandidátům otázky, abyste věděli, jestli je volit chcete (můžete se třeba inspirovat zde).

Ať už ale chcete volit kteréhokoliv kandidáta, po každém chtějte otevřené a odpovědné rozhodování. Vodítkem může být Protikorupční desatero na webu Bezkorupce. Shrnuje požadavky, které by měl splňovat každý zastupitel.

Komunální kandidátky je třeba podat do 10/8/10

komunální volbyDíky stanovení termínu podzimních voleb na pátek a sobotu 15-16/10/10 jsou jasné i další termíny související s komunálními volbami.

Jde jednak o termín pro určení počtu členů zastupitelstva: nejpozději 85 dnů před konáním voleb – tedy ve čtvrtek 22/7/10. Schválený počet musí obec zveřejnit nejpozději o dva dny později.

Ve stejném termínu – tedy 85 dnů před konáním voleb – musí také obecní úřad zveřejnit počet podpisů (vypočítává se podle počtu obyvatel – v případě sdružení nezávislých kandidátů to je sedm procent z počtu obyvatel obce či volebního obvodu) na petici pro případné nezávislé kandidáty, či sdružení nezávislých kandidátů (podepisovat smí pouze voliči a podpisy kandidátů se nezapočítávají do celkového počtu).

Termín pro samotné podávání kandidátních listin (vč. případných petičních listů) příslušnému registračnímu úřadu je stanoven na 66 dnů přede dnem voleb do 16.00 hodin – tedy na úterý 10/8/10.

Read more