Kam zmizeli veltruští havrani?

havran z Havránkova logaVe čtvrtek 24/2/11 se od 18:00 hod. můžete ve výstavní síni Ladislava Čepeláka dozvědět odpověď na otázku položenou v titulku. V rámci přednášky spojené s besedou a projekcí fotografií na ni totiž odpoví jeden z nejpovolanějších odborníků: přední český ornitolog RNDr. Jaroslav Škopek Ph.D. ze sdružení Ornita. Nejen o krkavcovitých hovořil ve Veltrusích už před více než rokem na setkání v RC Havránek. Pokud chcete dopředu načerpat nějaké informace, můžete například z článku týdeníku Respekt, kde se píše i o Veltrusích.

Abyste měli jistotu, že na vás bude ve výstavní síni místo, rezervujte si je na e-mailu: kultura.sport@veltrusy.cz. Vstupné na akci připravenou komisí kultury a sportu města Veltrusy činí 30 Kč.

Co víme a nevíme o havranech

havran z Havránkova logaHavran je symbolem Veltrus, ale co o něm víme? A rozeznáme ho od vrány či krkavce? Jestli si nejste jistí, či si jen chcete své znalosti rozšířit, přijďte v úterý 12/1/10 v 18:00 do RC Havránek, kde bude přednáška s promítáním právě na téma krkavcovitých s důrazem na havrany. Hovořit o nich bude ornitolog Jaroslav Škopek, člen České společnosti ornitologické i sdružení Ornita, které pořádá velezajímavé programy zaměřené na ptactvo (mezi nimi i vzdělávací projekt Sedmero krkavců). Vstupné 30 Kč/rodina.

A pokud se chcete dopředu trošku připravit, můžete se podívat na havrany na Wikipedii nebo si třeba přečíst článek o havranech, který se objevil v týdeníku Respekt v listopadu 2008 a kde je zmínka i o Veltrusích.

Tento článek byl publikován na webu RC Havránek.

Kralupští havrani přilétli na stránky Respektu

obálka týdeníku Respekt č.48/2008Týdeník Respekt č. 48/2008, který vyšel v pondělí 24/11/08, přináší rozsáhlý (3 str.) článek o mimořádně velké kolonii havranů v Kralupech nad Vltavou. Těch zde přezimuje přibližně 80 tisíc kusů. Redaktor Jan Brabec mimo jiné v článku píše o školních zájezdech, které do Kralup přijíždějí, aby se o černých poslech zimy něco dozvěděly a na vlastní oči si je prohlédly. V článku nechybějí citace řady místních a to nejen z Kralup, ale také z Veltrus, které mají havrana i ve svém znaku.

Článek si můžete přečíst nejen v tištěném vydání, ale i na webu týdeníku Respekt.

27/11/08 AKTUALIZACE: Týdeník Respekt nám zaslal pdf tohoto článku, které si tak můžete stáhnout zde (841 kB).